Audrius Valotka
Aš kalbu – manęs klausosi. Oratorystės meno praktikumas
Gebėjimas sklandžiai kalbėti viešoje aplinkoje svarbus kiekvienam žmogui – renginiuose, laikant egzaminą, kalbantis su galimu darbdaviu, prezentacijose ar derybose, teismo posėdžiuose. Geriausias iškalbos mokytojas yra gyvenimas, patirtis, tačiau juk negalì būti visų galų meistras, tad kartais verta pasimokyti ir iš kitų. Šiame leidinyje stengiamasi retorikos teoriją papildyti iškalbos praktika: kaip lavinti sklandaus kalbėjimo įgūdžius, kaip susikaupti prieš kalbą ir atsikratyti viešojo kalbėjimo baimės, kaip išeiti į sceną ir elgtis auditorijos akivaizdoje, kaip nepristigti kvapo ir nesutrikdyti kalbėjimo ritmo, kaip elgtis su priešiškai nusiteikusiais klausytojais.
Leidinio autoriui labiausiai rūpėjo iškalbos praktika, todėl iš Antikos retorikos kanono penkių etapų – inventio (medžiagos rinkimas), dispositio (kalbos komponavimas), elocutio (kalbinis ir stilistinis teksto sutvarkymas), memoria (teksto išmokimas) ir actio (kalbos sakymas) – daugiausiai dėmesio ir teksto skirta pastarajai daliai, oratoriaus veiklos kulminacijai – actio. Tai lėmė ir kitą šios knygos bruožą – nors retorika svarbi ne tik kalbėtojui, bet ir klausytojams, ji skirta pirmajam, aktyviajam komunikaciniam partneriui. Knygoje nesistengiama aprėpti visko. Tarkime, jeigu daug dėmesio skiriame viešosios kalbõs, sakomos didesnėms auditorijoms, pradžioms, tai anaiptol nereiškia, kad plačiai rašysime apie darbo interviu ar prezentacijos pradžias, o labai trumpai apžvelgdami retorines figūras (nes apie jas plačiai kalbama teorinėse retorikos paskaitose), tik vieną kitą pateikiame kaip iliustraciją.
Knyga parašyta studentams ir visiems tiems, kurie siekia ugdyti savo iškalbos įgūdžius, o pastarieji įgyjami ne skaitant ar klausantis, bet praktiniu darbu: užduotimis, pratybomis, kartojimu. Tai lėmė knygos struktūrą: skyriai baigiami kontroliniais temos pasikartojimui skirtais klausimais ir užduotimis. Mokymo priemonė neturėtų tapti kitų autorių knygų perrašinėjimu, nes greitai išsiplėstume iki Vikipedijos apimčių, todėl skyrių pabaigose rasite nuorodas į rekomenduojamą literatūrą.